Aż 9 na 10 badanych osób twierdzi, że było by szczęśliwszymi, gdyby ich roczny dochód był dwa razy większy niż obecny. Też tak uważasz? Znany amerykański psychiatra i psychoanalityk David Krueger pracuje obecnie jako trener biznesu. Swoje psychologiczne doświadczenie wykorzystuje, ucząc ludzi, jak doświadczyć dobrobytu. Uświadamia im, dlaczego w ich życiu nie gości obfitość. Okazuje się, że za brakiem gotówki mogą stać powody natury wcale nie finansowej.
Chcemy na przykład mieć nad kimś kontrolę za pomocą pieniędzy. To nie przynosi dobrych skutków. Poza tym nie uświadamiamy sobie naszych przekonań na temat zawartości portfela. Wypieramy związane z nim uczucia (strach przed biedą, wstyd, że na coś nas nie stać), zaprzeczamy im (nie, wcale nie muszę więcej zarabiać), demonizujemy (pieniądze to zmora życia). Pozwalamy, żeby stan naszego konta regulował nasz nastrój, decydował o poziomie samooceny. Nadajemy pieniądzom nieadekwatne znaczenie. Mylimy z poczuciem bezpieczeństwa, szczęścia, a nawet z miłością.
Dlatego warto przeanalizować swoje myśli o pieniądzach. Zadaj sobie 4 pytania na ich temat.
- Jakie twoje zachowanie lub cechy sprawiają, że masz mniej pieniędzy niż byś chciał? (Przykłady: Uważam, że nie jestem tyle wart, żeby więcej zarabiać. Trwonię pieniądze na niepotrzebne przyjemności, bo i tak wiem, że mam za mało, żeby oszczędzić. Wydaję dużo na bliskich, ponieważ chcemy czuć się im potrzebni).
- Jakie były trzy najbardziej znaczące doświadczenia z pieniędzmi w twoim życiu?
- Czy szczerze rozmawiasz o pieniądzach ze swoim partnerem lub innymi ludzmi?
- Jak reagujesz na wydawanie pieniędzy podczas zakupów? Poczuciem winy, wstydu, entuzjazmem, który szybko mija?