Dzisiaj jest: 28.4.2024, imieniny: Bogny, Walerii, Witalisa

Jak kupić dom na rynku wtórnym - na co zwrócić uwagę wybierając dom?

Dodano: 7 lat temu Czytane: 766 Autor:

Zakup domu na rynku wtórnym wiąże się z dość dużym ryzykiem – dowiedz się co sprawdzić, aby uniknąć problemów.

Jak kupić dom na rynku wtórnym - na co zwrócić uwagę wybierając dom?

Zakup domu wiąże się z koniecznością podejmowania ważnych decyzji. Pierwszą będzie wybór pomiędzy rynkiem pierwotnym, a wtórnym. Jeżeli padło na ten drugi to konieczne będzie zachowanie ostrożności – uwagę należy zwrócić zarówno na stan prawny nieruchomości, jak i techniczny. Koniecznie sprawdź, jakie pułapki mogą na Ciebie czekać podczas kupna domu!

Znalezienie okazyjnej oferty może okazać się prostsze niż myślisz, jednak warto zastanowić się dlaczego cena jest tak atrakcyjna. Często sprzedający chce takim ruchem uśpić czujność kupującego! Zanim sfinalizujesz transakcję, sprawdź wszelkie kwestie prawne nieruchomości:

  • Przede wszystkim uwagi warta jest księga wieczysta, z której dowiesz się, kto jest właścicielem domu, sprawdzisz czy nie ciążą na nim prawa osób trzecich, a także jakiekolwiek zadłużenia (księgę należy oglądać tuż przed zawarciem transakcji, gdyż wcześniej sprzedający mógł dokonać jeszcze wpisów).

  • Należy też przyjrzeć się powierzchni działki oraz granicom, które można sprawdzić w gminnym wydziale geodezji – rzeczywisty rozmiar działki powinien zgadzać się z zapisanym w dokumentach.

  • Warto sprawdzić też plan zagospodarowania okolicy, gdyż często niska cena nieruchomości wiąże się z powstającą w sąsiedztwie infrastrukturą, która będzie zakłócała spokój oraz obniżała komfort życia.

  • Koniecznie sprawdź też, kto jest zameldowany w domu i poproś sprzedającego, aby wszystkie te osoby zostały wymeldowane przed zawarciem umowy.

Sprawdzenie urzędowych kwestii to jednak nie wszystko! Właściciel domu powinien przekazać również szereg dokumentów, które zgromadził przez lata użytkowania nieruchomości. Przede wszystkim powinny to być pozwolenia na budowę oraz wszelkie plany architektoniczne, ale też dziennik budowy, protokoły odbiorów, potwierdzenia uregulowania podatków oraz wszelkie umowy z dostawcami prądu, wody, gazu i mediów.

Przed zadbaniem o kwestie prawne, konieczne będzie sprawdzenie stanu technicznego domu, a to może okazać się trudne. Często nieruchomość na pierwszy rzut oka jest w dobrym stanie, a dopiero po dokładnym zbadaniu konstrukcji można dostrzec jakiekolwiek nieprawidłowości. Przede wszystkim szukaj pęknięć i staraj się sprawdzić ich pochodzenie – mogą one oznaczać, że coś niedobrego dzieje się z fundamentami domu. Warto dokładnie przyjrzeć się wszystkim zakątkom i poszukać również wilgoci oraz grzybów, które także źle wpływają na stan budynku – uwagę należy skupić na piwnicy, gdzie pierwszą oznaką będzie stęchły zapach. Konieczne będzie również sprawdzenie stolarki okiennej, dachu oraz schodów (jeżeli w ogóle są) – elementy te łatwiej naprawić niż popękane mury, ale koszt takiego przedsięwzięcia zazwyczaj jest wysoki.

Zapoznanie się z warunkami prawnymi oraz technicznymi kupowanego domu pozwoli uniknąć ewentualnych problemów. Nieprawidłowości prawne powinny skłonić każdego kupującego do zastanowienia się nad zakupem, natomiast wszelkie usterki mogą zostać sprawdzone przez eksperta. Zabranie specjalisty ze sobą może pomóc podczas oględzin, gdyż od razu dokona on wyceny usunięcia ewentualnych awarii i szkód. Może nawet okazać się, że zakup na rynku wtórnym okaże się nieopłacalny. Zachowanie ostrożności pozwoli na uniknięcie wpadki!

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.